Czterysta siedem milionów dolarów, oszust Bitcoin nadal brakuje, CFTC planuje kontynuować sprawę bez niego.

Człowiek, który trzy lata temu prowadził firmę zajmującą się inwestowaniem w cyfrową walutę, ukrył się po rzekomym oszustwie Bitcoin, które w znacznym stopniu zgarnęło tysiące krypto walut należących do inwestorów. Od tego czasu amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) nie mogła go zlokalizować. Planuje więc załatwić toczącą się sprawę bez niego.

Od 2017 roku zaginęło ponad 20.000 oszustów Bitcoinów.
W 2017 r. ten człowiek, Benjamin Reynolds, prowadził w Zjednoczonym Królestwie firmę zajmującą się inwestowaniem w waluty cyfrowe, którą nazwano Control-Finance. Podobnie jak w przypadku innych oszustw Bitcoin, Control-Finance, w następstwie skargi CFTC, przyciągnęła inwestorów obietnicą wysokiej stopy zwrotu, dokładnie 45 % dla ich inwestycji.

Firma inwestycyjna miała handlować walutami cyfrowymi w imieniu inwestorów; nigdy jednak tak się nie stało. Oskarżony nie handlował w jego imieniu żadną walutą kryptograficzną, w związku z czym nie osiągnięto żadnych zysków dla inwestorów. Jak zauważył CFTC, inwestorzy byli przekonani i skuszeni fałszywymi cotygodniowymi raportami handlowymi.

Oszuści kryptońscy aresztowani w Chinach z kwotą 10,3 miliona ETH, BTC i USDT
Fałszywy Joe Rogan Bitcoin wyłudza ponad $30,000 od niepodejrzanych inwestorów.
Oszustwa w postaci żetonów, oszustwa w postaci fałszywych monet legalnych projektów DeFi
Bitcoin, nie monety prywatne, preferowany wybór w oszustwach z kryptonimami seksorsorskimi

CFTC planuje kontynuować działania z Reynoldsem

Później, we wrześniu tego samego roku, zrezygnowano z rzekomo kryptońskiej firmy inwestycyjnej, w tym z jej rachunków w mediach społecznościowych. Reynolds poinformował ofiary, że ich krypto-waluty są bezpieczne i zostaną im odpowiednio zwrócone. Jednak, jak wynika z raportu, środki te nie zostały zwrócone inwestorom.

Z ponad 1000 inwestorów, Reynolds zgarnął około 22 859 BTC w oszustwie Bitcoin, mimo że działalność trwała tylko około czterech miesięcy (od maja do września). W związku z tym, że CFTC nie jest w stanie zlokalizować oszusta Bitcoin, chcą oni przystąpić do sprawy i złożyli skargę do New York Southern District Court.

CFTC chce złożyć wniosek o wydanie wyroku zaocznego do 20 sierpnia, przeciwko zaginionemu właścicielowi Control-Finance. Jeden z partnerów amerykańskiej firmy BakerHostetler, Marc Powers, skomentował to w raporcie.

Prawdopodobnie we wniosku tym CFTC zwróci się o wydanie wyroku w sprawie pełnej kwoty domniemanego oszustwa – 147 mln USD plus odsetki od 2017 r., plus pewna kwota kary.

Żadnych międzynarodowych obław, ale gdy tylko CFTC uzyska wyrok zaoczny, będzie mogła dochodzić wszelkich dostępnych aktywów (zwłaszcza tych w Stanach Zjednoczonych) w celu wykonania wyroków, Rebecca Rettig, partner w amerykańskiej firmie prawniczej FisherBroyles.